Edirne'nin Eğitim Müzesi

Edirne’nin Eğitim Müzesi

Edirne’nin eğitim tarihini geçmişten günümüze tarihi belge ve materyallerle anlatan Edirne Eğitim Tarihi Müzesi, şehrin eğitim hafızasını ziyaretçilerine yansıtacak.

EDİRNE LİSESİ’NDE AÇILACAK

Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki ilk payitahtı şehrin en eski eğitim kurumlarından biri olan 160 yaşındaki Edirne Lisesi’nde kurulan Eğitim Tarihi Müzesi, Öğretmenler Günü’nde gerçekleşecek törenle açılacak.

Müzede bulunan 100 yıl öncesine ait ders araç gereçleri, Osmanlı türkçesiyle yazılmış ders notları, diplomalar ve kayıt arşivleri ziyaretçilerini tarih yolculuğuna çıkaracak.

“EDİRNE ÖNEMLİ BİR EĞİTİM ŞEHRİ”

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzenin Edirne’nin eğitim tarihini kapsamlı şekilde anlattığını söyledi.

Edirne’nin, medeniyetlerin buluştuğu bir şehir olduğunu ifade eden Cırıt, “Edirne, yılların getirmiş olduğu bir medeniyete sahip. Edirne’nin önemli bir eğitim medeniyeti şehir olduğunu biliyoruz. Kentimizdeki okullarımızı gezerek topladığımız materyallerle müzemizi oluşturduk.

Edirne'nin Eğitim Müzesi yarın açılıyor

Çok eski yıllara ait kitap, doküman, geçmiş yıllara ait ders araç gereçleri, o dönem kullanılmış tabaklar, çanaklar, eğitim alanında kullanılmış eski baskı makineleri ve benzeri materyallerden oluşan bir müze oluşturuldu. Müzemiz, Öğretmenler Günü’nde açılacak. Ben halkımızın bu müzeyi gezmesini tavsiye ediyorum. Eğitimimizin nereden nereye geldiğini bu müzede açık bir şekilde görecekler.” diye konuştu.

Edirne'nin Eğitim Müzesi yarın açılıyor

Edirne'nin Eğitim Müzesi yarın açılıyor

Edirne'nin Eğitim Müzesi yarın açılıyor

Edirne'nin Eğitim Müzesi yarın açılıyor

Yazar Hakkında
Toplam 15 yazı
Arzu Hoca
Arzu Hoca
1995 yılında Beyoğlu Ayşe Ege Kız Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Okulöncesi Öğretmenliği Bölümünü bitirdim. Çeşitli özel sektör ve milli eğitime bağlı okullarda eğitmen ve yönetici olarak çalıştım. Bu dönem içinde okulöncesi dönem eğitimi konusunda birçok gözlem yapma ve gözlemlediklerimle deneyim kazanma şansı buldum. Çoklu Zekâ, Reggio Emilia, Hıge Scope eğitimleri alarak yıllarca hayal ettiğim anaokulu projemi 2001 Şubat ayında İpekböceği Çocuk Yuvası, Kreş ve Anaokulunu açarak gerçekleştirdim. Ve 2010 Ekim ayından itibaren yeni, büyük ve tam donanımlı binamızda deneyimli eğitim kadrom ile çocuklarımıza "daha fazla ne verebiliriz?" düşüncesi ile yürümekteyiz. "Her gün uyanıp okula geldiğimde ve çocukların gülen yüzleriyle karşılaştığımda iyi ki bu mesleği seçmişim diyor ve mesleğimi ne kadar çok sevdiğimi anlıyorum..." Arzu Uçtu KILIÇ Okul Öncesi Eğitim Uzmanı ( İpekböceği Anaokulu Kurum ve Kurucu Müdürü )
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara