Matematiğin Eğlenceli Hali

Matematiğin Eğlenceli Hali

Meslekte 20’nci yılında olan sınıf öğretmeni 42 yaşındaki Pınar Kaya Seçkin, bestelediği 15 şarkıyı gitar eşliğinde derslerde söyleyerek öğrencilerine matematik öğretiyor.

“MATEMATİK MÜZİKLE NE KOLAY”

Gaziantep’te, öğrencilerine matematiği sevdirip, kolay öğrenmelerini sağlamak amacıyla ‘Matematik müzikle ne kolay’ isimli projeyi başlatan Kurtuluş İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Pınar Kaya Seçkin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da ödüllendirildi.

Matematiği, bestelediği şarkılarla öğretiyor

BÜTÜN OKULDA UYGULANIYOR

Pınar öğretmenin bu yöntemi, ilgi görünce hem ana sınıfı, hem de otistik ve down sendromlu öğrencilerin bulunduğu özel eğitim sınıfı başta olmak üzere bütün okulda uygulamaya başlandı. Eğitim şeklini ‘Matematik müzikle ne kolay’ isimli proje olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ yarışmasına gönderen Pınar öğretmen, bölge bazında biricilik ödülünü aldı.

Matematiği, bestelediği şarkılarla öğretiyor

ÖĞRENCİLER DE VELİLER DE SEVDİ

Pınar Kaya Seçkin, öğrencilerine müzikle matematik dersini sevdirmeye çalıştığını söyledi. Hedeflerinin projeyi Türkiye birincisi yapmak ve eğitim müfredatına sokmak olduğunu kaydeden Pınar Kaya Seçkin, eğitim modelinin öğrenciler ve veliler tarafından sevildiğini ifade etti.

Matematiği, bestelediği şarkılarla öğretiyor

DERSE KATILIM ARTTI

Derslerin bütün öğrencilerin katılımı ve eğlenceli bir şekilde işlendiğini anlatan Seçkin şöyle konuştu:  “Matematik soyut kavramlardan oluştuğu ve analitik düşünmeye dayandığı için öğrencilerin zorlandığı bir dersti. Kasvetli bir havada ders geçiyordu ve öğrenciler başarısız oluyordu, mutsuz oluyordu. Bende dersi eğlenerek öğretebilmek için onları mutlu etmek için matematikle müziği birleştirerek bir proje yaptım. Projemin ada ‘matematik, müzikle ne kolay.’ Bu projem çok beğenildi, çünkü özgün bir proje, daha önce yapılmamış bir proje. Başarımız çok arttı, bestelerimiz diğer sınıflarca da söylenmeye başlandı. Biz bu besteleri sadece kendi sınıfımızda değil, okulumuzdaki diğer sınıflarında, ana sınıfımızda, özel eğitim sınıfımızda ve diğer okullarda da söyledik. Çok seviyoruz matematiği. Çünkü biz matematiği müzikle işliyoruz artık. Velilerimiz çok mutlu, çünkü öğrencilerin en sevdiği dersin matematik olduğunu söylüyorlar. Öğrenciler şarkıdaki sözlerle daha rahat öğrenerek sınavlarda da başarı gösteriyorlar.”

Matematiği, bestelediği şarkılarla öğretiyor

HEDEF: MÜFREDATA SOKMAK

Okul Müdürü Ferhat Davran ise, projenin öğrencilere ve okula büyük katkısı olduğunu dile getirdi. Projenin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ kapsamında bölge 1’inciliği ile ödüllendirildiğini hatırlatan Davran, projenin Türkiye 1’incisi olmasını beklediklerini aktararak, “Pınar hocamızın projesini duyduğumuzda tüm öğretmenlerimizde bir heyecan oluştu. Biz projeyi sahiplenerek uygulamaya başladık. Yerel ve bölgesel bazda başarılı oldu. Şimdi Türkiye genelinde başarılı olmasını bekliyoruz. Projenin eğitim müfredatında yer almasını hedefliyoruz. Matematik öğrencilerimizin en çok tedirgin olduğu derslerden birisi, müzik ise en çok sevdiği derslerden birisi. Biz okul olarak hedeflerimizi büyüttük. Sadece Kurtuluş İlkokulu değil, bunu Gaziantep özelinden başlayarak Türkiye’yi kapsayacak şekilde müfredata alınması gerektiğini düşünüyoruz. Okulumuzda matematik artık sorun değil. Biz bundan dolayı Pınar öğretmenimize çok teşekkür ediyoruz. O Kurtuluş’un, Pınarı oldu.” diye konuştu.

Matematiği, bestelediği şarkılarla öğretiyor

“MATEMATİK, EN SEVDİĞİM DERS OLDU”

Okuldaki öğrenciler de matematik dersini daha çok sevmeye başladıklarını söyledi. 4’üncü sınıf öğrencisi Fatma Ceyda Ayan, “Matematik dersinde eskiden çok sıkılıyordum. Öğretmenimiz bir gün sınıfa gitarı ile gelip şarkılarla matematik öğretmeye başlayınca ders daha hoşuma gitmeye başladı. Şu an matematik dersi en sevdiğim ders oldu. Ailem de benim derste gösterdiğim başarıyı görünce mutlu oluyor.” diye konuştu.

Matematiği, bestelediği şarkılarla öğretiyor

Şarkılardan birinin sözleri ise şöyle:

Haftanın günleri yedidir, yedi
Pazartesi başlar okullar, başlar okullar
Şıngır, mıngır okullar

Deste deste güllerim var
Kaç tane, kaç tane?
On tane, on tane.

İki deste deste güllerim var,
Kaç tane, kaç tane?
Yirmi tane tane, yirmi tane.

Bir düzine karanfillerim var,
Kaç tane, kaç tane?
On iki tane, on iki tane

İki düzine karanfillerim var,
Kaç tane, kaç tane?
Yirmi dört tane, yirmi dört tane

Yazar Hakkında
Toplam 15 yazı
Arzu Hoca
Arzu Hoca
1995 yılında Beyoğlu Ayşe Ege Kız Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Okulöncesi Öğretmenliği Bölümünü bitirdim. Çeşitli özel sektör ve milli eğitime bağlı okullarda eğitmen ve yönetici olarak çalıştım. Bu dönem içinde okulöncesi dönem eğitimi konusunda birçok gözlem yapma ve gözlemlediklerimle deneyim kazanma şansı buldum. Çoklu Zekâ, Reggio Emilia, Hıge Scope eğitimleri alarak yıllarca hayal ettiğim anaokulu projemi 2001 Şubat ayında İpekböceği Çocuk Yuvası, Kreş ve Anaokulunu açarak gerçekleştirdim. Ve 2010 Ekim ayından itibaren yeni, büyük ve tam donanımlı binamızda deneyimli eğitim kadrom ile çocuklarımıza "daha fazla ne verebiliriz?" düşüncesi ile yürümekteyiz. "Her gün uyanıp okula geldiğimde ve çocukların gülen yüzleriyle karşılaştığımda iyi ki bu mesleği seçmişim diyor ve mesleğimi ne kadar çok sevdiğimi anlıyorum..." Arzu Uçtu KILIÇ Okul Öncesi Eğitim Uzmanı ( İpekböceği Anaokulu Kurum ve Kurucu Müdürü )
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara