Öğretmen Olmak..!

Öğretmen Olmak…

Aslında çok değil hatırlayabilecegim kadar yeni olan bir dönemde Finlandiya kadar olmasada bizim ülkemizde de çok değerliydi öğretmen olmak. Ama o değer gelecek yeni kuşaklarla bir değişime uğradı. Şimdi ulkemizde öğretmen olmak çok kolay. Artık meslek adı olarak öğretmenlik değil öğretmencilik olarak değiştiğini düşünüyorum. Toplumun en değerli ve en onemli mesleği olan öğretmen olmak malesef ki ülkemizde herkesin kolaylıkla ulaşabileceği hale dönüştü. Dolayısıyla eğitimde ilerleyebilme konusunda çıtası çok düşük olmak kulağıma şaşırtıcı gelmiyor. Gelecek günler çok zor olduğunu gösterse de umarım eğitim ve oğretimde dünya çapında konuşulan bir ülkede biz oluruz…

Finlandiya’daki eğitim fakülteleri Tıp eğitimine denk bir eğitim veriyor.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-1

Bir öğretmen asgari 5-6 yıl eğitim alıyor. Bu durumu “öğretimin bizim için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi, en az insan hayatı kadar değerli” şeklinde açıklıyorlar. Öğretmenler kendilerini asla yeterli bulmuyor ve sürekli olarak yenilikleri, gelişmeleri takip ediyorlar. 2001 değerlendirmesine göre Dünya’daki en iyi öğretmenler sıralamasında birinci olsalar da “biz yeterince iyi değiliz, bu halde bile en iyi bizsek kötüleri düşünmek dahi istemiyoruz” diyecek kadar da tevazu sahibiler.

Finlandiya eğitim fakültelerinin birinci önceliği “özerk öğretmenler” yetiştirmek.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-2

Çünkü Finlandiya’da bir müfredat yok, öğretmenler kendi sınıflarının durumuna göre çok geniş bir yetki alanına sahip ve istediği müfredatı uygulayabiliyor.

Finlandiya’da öğretmenlerin üzerinde müfettiş, denetleme gibi baskı unsurları yok.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-3

Finlandiya’daki öğretmenler son derece özgür, devlet verdiği eğitime o kadar güveniyor ki öğretmenleri haricen bir de denetlemeye tabii tutmuyor. Kendi kararlarını kendi veren öğretmenler, aynı zamanda kendi otokontrol mekanizmasına da sahip oluyorlar.

Devletin kontrol etmemesi öğretmenleri rahatlığa itiyor mu?

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-4

Kesinlikle hayır, en baştan beri dediğimiz gibi öyle üst düzey bir seçme ve eğitim sürecinden geçiyorlar ki öğretmenler bu özgürlüklerini araştırma temelli eğitim için kullanıyorlar.

Öğretmenlere ülkenin her köşesine medeniyet taşıyan kişi gözüyle bakılıyor.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-5

70’lerde ve 80’lerde sıkı bir devlet kontrolü, sıkı sıkıya bağlı olunması gereken bir müfredat programı varken bunun yanlışlığını görüp 90’lardan itibaren Finlandiya tamamen öğretmenlerin son derece yüksek standartlarda eğitilmesi gerektiğine hükmediyor. Devlet kontrolü tamamen kalkıyor, öğrencilerinin durumundan, eğitimlerinden, müfredattan tamamen okulların sorumlu olması gerektiğine karar veriyorlar. Ve bu başarıyı getiriyor. Merkezi bir yönetimin getirdiği bölgesel sıkıntılar, sorumluluk o bölgenin öğretmenlerine verilerek aşılıyor. Bu sayede her öğrencinin içinde bulunduğu koşullardan bağımsız olarak, eşit bir eğitim görmesi sağlanıyor.

Finli öğretmenleri bu derece başarılı yapan şey kesinlikle çok akıllı olmaları değil.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-6

Çünkü eğitim fakülteleri öğrencilerini zekâlarına göre seçmiyor. Bizdekine benzer bir sınav sonucunda yüksek puan alanları okula kabul etmiyor. Öğretmen olacak kişiler birçok aşamadan geçtikten sonra fakülteye kabul ediliyor ki bunların arasında zekadan önce gelen iyi ilişkiler kurabilme, empati yapabilme, çocukların düzeyine inebilme, araştırmacı bir kişiliğe sahip olabilme gibi kriterler daha ön planda. Yani son derece parlak, zeki ve yaratıcı bir birey olabilirsiniz ama bunlar Finlandiya’da öğretmen okullarına kabul edilmeniz için yeterli değil. Öğretmen olmak için üniversitelere başvuran her 10 kişiden sadece biri bu hakkı elde edebiliyor.

Öğretmenlerin staj aşaması bildiğinizden çok farklı.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-7

Staj sadece yapılmış olması için yapılan bir şey değil ya da sınıfta oturup ders izlemek veya bir defa ders anlatmak değil. Öğretmen adayları sürekli öğrencilerle bir araya geliyor ve onlarla nasıl bir eğitim verilmesi gerektiği üzerine konuşuyorlar. Bu öğrenciler sürekli değişiyor ve öğretmen adayları tüm günlerini okullarda geçiriyor.

Öğretmenlerin hepsi mastır derecesine sahip.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-8

Eğitimlerinin son yıllarında öğretmenler vakitlerinin yarısını okullarda harcarken diğer yarısını da genellikle pedagojik eğitim üzerine mastır çalışmaları için harcıyorlar. Her biri en az bir yabancı dil bilen öğretmenler pedagoji üzerine de mastır eğitimi alıyorlar.

Öğretmenler uluslararası arenada alınan dereceleri nihai bir amaç olarak değil aldıkları eğitimin bir yan ürünü olarak görüyor.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-9

Haliyle amaçlarına ulaşmış olarak kabul etmiyorlar kendilerini. Onların varmak istediği ulusal hedefleri, eğitimli, verimli bir nesil yaratma tutkuları ve amaçları var. Haliyle bu amaç doğrultusunda ilerlemek onları ziyadesiyle başarılı kılıyor.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-10

Sonuç olarak, Finlandiya öğretmen eğitim sistemi, tamamen bağımsız, sorumluluk sahibi, öğretmeye ve öğrenmeye aç, kendi kontrolünü kendi yapan ve hazırladığı müfredat ile araştırmacı, düşünen bireyler yetiştirmeye yönelik çalışan öğretmenler yetiştirmek için işliyor.

Finlandiyada-Ogretmen-Olmak-11

Bunda son derece başarılı oldukları aşikâr ama bu onlara yetmiyor.

Yazar Hakkında
Toplam 15 yazı
Arzu Hoca
Arzu Hoca
1995 yılında Beyoğlu Ayşe Ege Kız Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Okulöncesi Öğretmenliği Bölümünü bitirdim. Çeşitli özel sektör ve milli eğitime bağlı okullarda eğitmen ve yönetici olarak çalıştım. Bu dönem içinde okulöncesi dönem eğitimi konusunda birçok gözlem yapma ve gözlemlediklerimle deneyim kazanma şansı buldum. Çoklu Zekâ, Reggio Emilia, Hıge Scope eğitimleri alarak yıllarca hayal ettiğim anaokulu projemi 2001 Şubat ayında İpekböceği Çocuk Yuvası, Kreş ve Anaokulunu açarak gerçekleştirdim. Ve 2010 Ekim ayından itibaren yeni, büyük ve tam donanımlı binamızda deneyimli eğitim kadrom ile çocuklarımıza "daha fazla ne verebiliriz?" düşüncesi ile yürümekteyiz. "Her gün uyanıp okula geldiğimde ve çocukların gülen yüzleriyle karşılaştığımda iyi ki bu mesleği seçmişim diyor ve mesleğimi ne kadar çok sevdiğimi anlıyorum..." Arzu Uçtu KILIÇ Okul Öncesi Eğitim Uzmanı ( İpekböceği Anaokulu Kurum ve Kurucu Müdürü )
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara